הכל אודות ליסינג תפעולי

ליסינג תפעולי הם צמד מלים מוכרות מאוד בישראל אך רוב האנשים לא באמת מבינים מה הן אומרות. זה הזמן להבין מהו ליסינג תפעולי, מה הוא כולל, למה הוא טוב, מה לא טוב בו וכמובן מי משתמש בו.

מה זה ליסינג תפעולי?

ליסינג תפעולי הוא למעשה השכרה של כלי רכב לתקופת זמן מסוימת. אחרי תקופה זו ניתן לבחור מבין כמה אפשרויות ידועות מראש שעליהן נרחיב בהמשך. למה בכלל שמישהו ירצה להשכיר רכב? יש לכך יתרונות וחסרונות רבים אך עוד לפני כן חשוב להבין מה בדיוק כוללת עסקה כזו. הליסינג כמעט תמיד יהיה עם רכבים חדשים, רכבים שהעלות שלהם יכולה להגיע למעל 100 אלף שקלים. אחרי בחירת הרכב וקביעת התשלום החודשי עליו, ניתן להשתמש בו בחופשיות וגם לא לדאוג מטיפולים. חברת הליסינג היא זו שדואגת לטיפולים שלו ולכל מה שקשור בתחזוקתו, גם במקרה חירום.

מה קורה אחרי תקופת ההשכרה?

אחרי שנגרמת תקופת השכרת הרכב יש כמה אפשרויות בפני הלקוח. הלקוח יכול להחליף את הרכב ברכב ליסינג חדש מאותה חברה וכך לחדש את החוזה שלו עמה ולהמשיך לשלם, או שהוא יכול לקנות את הרכב. קניית הרכב תהיה אפשרות זולה יותר מאשר רכבים חדשים אחרים אך יש עוד פרמטרים שנכנסים בתמונה כמו למשל האם הלקוח היה המשתמש בראשון ברכב, האם הוא אהב אותו, וכן הלאה. חשוב לזכור שלרכב ליסינג בדרך כלל נותנים יחס פחות טוב מאשר לרכב שנקנה בעשרות אלפי שקלים.

מה היתרונות והחסרונות שלו?

יש יתרונות וחסרונות לליסינג תפעולי ולעתים הישראלים מתבלבלים בהם ומניחים שזו עסקה לא משתלמת. יש אנשים שהליסינג יתאים להם יותר ויש כאלו שפחות וזה לא קשור רק לנתונים יבשים ולאופי שגרת היום אלא גם להעדפות אישיות. יש לליסינג התפעולי יתרונות רבים ובראש ובראשונה הוא מבטל את הצורך להתעסק עם טיפולים לרכב ובטח לא לשלם עליהם. כמו כן במהלך הליסינג אתם מקבלים רכב חדש ויש לכם אפשרות להחליף את הרכב  ברכב חדש, או לקנות את הרכב שבו השתמשתם זמן רב. החסרונות הם שהמחיר גבוה יותר אם משווים אותו בטוטאל לקניית רכב חדש.

למי הליסינג מתאים?

ליסינג תפעולי יכול להתאים בשני מצבים ראשיים: ראשית, הוא יכול להתאים ללקוח פרטי שרוצה תמיד לנסוע על רכב פרטי ולא מעוניין אותו כי רכישת הרכב תהיה בתשלומים פחות נוחים והמחיר גבוה מאוד לתשלום בבת אחת, וגם אנשים שלא רוצים להתעסק עם טיפולים במוסך כי אין להם זמן לזה. שנית, ליסינג תפעולי לחברות שרוצות לספק רכבי חברה לעובדים שלהם אך למעשה אין להם כל רצון להתעסק בטיפולים לרכב בטח לא להתמודד עם הוצאות פתאומיות או עם התשלומים על הדלק של העובד. לחברת ליסינג בדרך כלל יהיה הסכם דלק עם אחת החברות.

כמה עולה ליסינג תפעולי?

ליסינג תפעולי יכול לעלות מקדמה שיכולה להיות כמה אלפי שקלים, לעתים גם כספי פיקדון על הרכב, וזאת כמובן בכפוף לחוזה ברור ובכתב בין הצדדים. התשלום החודשי יכול להיות כמה מאות שקלים, דרך כלל יותר מ-600, והשמיים הם הגבול. המחיר מושפע מאוד מסוג הרכב שתבחרו וממשך תקופת הליסינג. ככל שהרכב יהיה יקר יותר העלות תעלה ביחס ישר, כך למשל ליסינג תפעולי לרכב קטן יכול לעלות 1000-1200 שקלים בעוד ליסינג תפעולי לג'יפ או לרכב ולוו יעלו 2500-3500 שקלים בחודש. כמובן שהמחיר בר מיקוח בעיקר כאשר מדובר בלקוח עסקי שצריך הרבה רכבים.